MENU

Individual Members

Acadia University

Ruben Sandapen

University of Alberta

Nassim Bozorgnia, A. Czarnecki, Juan Pablo Yanez Garcia, Douglas M. Gingrich, A. Hallin, Carsten Krauss, Roger Moore, Alexander Penin, James L. Pinfold, Marie-Cecile Piro, Saeed Rastgoo, Steven Robertson; (Augustana Campus: Blokland, Bouchard, de Montigny)

Brandon University

Margaret Carrington

University of British Columbia

Doug A. Bryman, Colin Gay, Mike Hasinoff, Chris Hearty, Joanna Karczmarek, Alison Lister, Tom Mattison, Janis A. McKenna, Scott Oser, Moshe Rozali, G. Semenoff, Kris Sigurdson, Mark Van Raamsdonk, A. Zhitnitsky

University of Calgary

Rachid Ouyed

Canadian Light Source

Mark DeJong

Carleton University

Alain Bellerive, Mark Boulay, Bruce Campbell, Robert K. Carnegie, Madhu S. Dixit, Ken W. Edwards, Dag Gillberg, Steve Godfrey, Razvan Gornea, Kevin Graham, Thomas Gregoire, Jesse Heilman, Seyda Ipek, Pat Kalyniak, Thomas Koffas, Heather Logan, Gerald Oakham, David Sinclair, Daniel Stolarski, Manuella Vincter, Simon Viel, Peter J.S. Watson, Yue Zhang

Concordia University

Mariana Frank, C. S. Kalman

University of the Fraser Valley

Derek Harnett

Laurentian University (Honorary)

Ryan Bayes, Oleg Chkvorets, Jacques Farine (SNOLAB), Doug Hallman, Christine Kraus (SNOLAB), Caio Licciardi (SNOLAB), Clarence J. Virtue, Ubi Wichoski

Université Laval

Jean-Francois Fortin, Helmut Kroeger, Luc Marleau, Pierre Mathieu

University of Manitoba

Wouter Deconinck, Michael Gericke, Savino Longo, Juliette Mammei, Willem T.H. van Oers

McGill University

Robert Brandenberger, Thomas Brunner, Simon Caron-Huot, James Cline, Francois Corriveau, Keshav Dasgupta, Matt Dobbs, David S. Hanna, Alex Maloney, Ken J. Ragan, Katelin Schutz, Brigitte Vachon, Andreas Warburton

McMaster University

Cliff Burgess

Memorial University

Aleksander Aleksejevs, Svetlana Barkanova

Mount Allison University

Mohammad Ahmady

Université de Montréal

Jean-Francois Arguin, Georges F. Azuelos, Claude Leroy, David London, Richard MacKenzie, Jean-Pierre Martin, Manu B. Paranjape, Alan Robinson, Paul Taras, Viktor F. Zacek

Perimeter Institute

Jaume Gomis, Robert Myers 

Université du Québec à Montréal

Gilles Couture

Queen’s University

Joe Bramante, Mark Chen, Ken Clark, Phillippe di Stefano, Gilles Gerbier, Guillaume Giroux, Ryan Martin, Art McDonald, Anthony Noble, Nahee Park, Aaron Vincent, Alex Wright

University of Regina

Mauricio Barbi, Nikolay Kolev, Edward Mathie, Nader Mobed

University of Saskatchewan

Rainer Dick, C. Rangacharyulu, Tom Steele

Université de Sherbrooke

Serge Charlebois, Jean-Francois Pratte

Saint Francis Xavier University

Hossain Ahmed

Simon Fraser University

Matthias Danninger, Dugan O’Neil, Levon Pogosian, Bernd Stelzer, Mike Vetterli

SNOLAB

Erica Caden, Bruce Cleveland, Jody Cooley, Richard Ford, Pietro Giampa, Jeter Hall, Christopher Jillings, Ian Lawson, Steffon Luoma, Szymon Manecki, Silvia Scorza, Stephen Sekula

University of Toronto

David C. Bailey, David Curtin, Karola Dette, Miriam Diamond, Bob Holdom, Ziqing Hong, Nikolina Ilic, Peter Krieger, Michael Luke, John F. Martin, John Moffat, Robert S. Orr, AW Peet, Erich Poppitz, Pierre Savard, Pekka K. Sinervo, Richard Teuscher, William Trischuk, Laurelle Veloce

TRIUMF

Ewart W. Blackmore, Patrick de Perio, Wojtek Fedorko, Beatrice Franke, Makoto Fujiwara, David Gill, Mark Hartz, Richard Helmer, Robert S. Henderson, Nigel Hessey, Peter Kitching, A. Konaka, Shane Koscielniak, Leonid Kurchaninov, Bob Laxdal, Xiaoyue Li, Thomas Lindner, Chloe Malbrunot, Glen M. Marshall, David McKeen, Joseph L. Mildenberger, David Morrissey, John Ng, Toshio Numao, Art Olin, Katherine Pachal, Ruediger Picker, Jean-Michel Poutissou, Renee Poutissou, Wolfgang Rau, Fabrice Retiere, Aleksey Sher, Nigel Smith, Oliver Stelzer-Chilton, Max Swiatlowski, Roman Tacik, Reda Tafirout, Isabel Trigger, Richard Woloshyn, Stanley Yen

University of Victoria

Justin Albert, Kristan Jensen,  Tobi Junginger, Dean Karlen, Richard K. Keeler, Pavel Kovtun, Bob Kowalewski, Michel Lefebvre, Robert McPherson, Adam Ritz, Mike Roney, Heather Russell, Randall Sobie

University of Waterloo

Achim Kempf, R. Mann

University of Western Ontario

Alex Buchel, V. Miransky

University of Winnipeg

Andrew Frey, Blair Jamieson, G. Kunstatter, J. Martin, Evan McDonough

York University

Sampa Bhadra, Nikita Blinov, Deborah Harris, Randy Lewis, Kim Maltman, Scott Menary, Balint Radics, Wendy Taylor, Sean Tulin